wtorek, 23 września 2014

Mity na temat przemocy


Przemoc to każde zachowanie, które nas poniża, narusza nasze prawa i powoduje psychiczne lub fizyczne cierpienie. Nie musi wiązać się z fizycznymi obrażeniami. Znęcanie się psychiczne i wymuszanie współżycia seksualnego są również formą przemocy.

Mit: Przemoc w rodzinie nie jest zjawiskiem częstym.
Fakt: Prawie jedna trzecia kobiet w pewnym okresie swojego życia staje się ofiarą przemocy w rodzinie. Dane te dotyczą zarówno przemocy fizycznej, seksualnej jak i znęcania się psychicznego

Mit: Przemoc w rodzinie to sprawa prywatna. Nikt nie powinien mieszać się do tego, w jaki sposób małżonkowie / partnerzy rozwiązują swoje problemy.
Fakt: Przemoc w rodzinie jest przestępstwem i istotnym problemem społecznym; dotyczy każdego z nas. Prawie połowa zamordowanych kobiet to ofiary swoich mężów/ partnerów lub byłych partnerów.

Mit: Sprawcy przemocy w rodzinie działają pod wpływem alkoholu.
Fakt: Wielu mężczyzn stosujących przemoc robi to na trzeŸwo, inni piją po to aby bić. Alkohol jest dla nich tylko usprawiedliwieniem, pozwala uniknąć odpowiedzialnośœci.

Mit: Przemoc w rodzinie występuje wyłącznie w niższych klasach społecznych.
Fakt: Przemoc w rodzinie może dotknąć każdego z nas. Badania wykazują, że mężczyźni stosujący przemoc pochodzą z różnych grup społecznych.

Mit: Prawdopodobieństwo użycia przemocy ze strony obcego mężczyzny jest większe niż ze strony własnego męża partnera.
Fakt: Przemoc w rodzinie jest zjawiskiem częstszym niż ta na jaką jesteśœmy narażeni na ulicy, w barze lub miejscu pracy. Przemoc wobec kobiet w rodzinie stanowi jedną czwartą wszystkich zgłoszonych organom ścigania aktów przemocy.

Mit: Mężczyźni, którzy używają przemocy muszą być chorzy psychicznie.
Fakt: Nie ma bezpośœredniego związku pomiędzy przemocą w rodzinie a chorobą psychiczną. U podłoża przemocy wobec kobiet leży dążenie do przejęcia nad nimi kontroli i utrzymania władzy .

Mit: To był jednorazowy incydent, który się nie powtórzy.
Fakt: Przemoc wobec żony/ partnerki rzadko jest jednorazowym incydentem. Zazwyczaj jest tylko pierwszym ogniwem w łańcuchu nasilającej się przemocy. Ponad jedna czwarta bitych kobiet staje się ofiarą przemocy częœściej niż pięć razy w roku.

Mit: Przemoc w rodzinie jest wynikiem chwilowej utraty samokontroli.
Fakt: Większośœć sprawców planuje swoje działania. Kiedy biją starają się to robić tak aby nie zostawiać œśladów.

Mit: Kobieta musiała zrobić coœ czym „zasłużyła" sobie na przemoc.
Fakt: Nikt nie "„zasługuje" na zniewagi i bicie. Wielu sprawców przemocy stawia swoim partnerkom absurdalne wymagania i oczekuje od nich rzeczy niewykonalnych. Każdy pretekst jest dobry.

Mit: Kobiety są najczęœściej gwałcone poza domem, w ciemnych alejkach, późŸno w nocy.
Fakt: Jedynie 9% gwałtów ma miejsce poza domem. Zdecydowana większośœć tego typu przestępstw jest dokonywanych w pomieszczeniach, zazwyczaj w mieszkaniu. Kobiety zgwałcone w domu lub w miejscu pracy rzadziej zgłaszają to na policję z obawy, że i tak nikt im nie uwierzy.

Mit: Gwałty na kobietach najczęœściej dokonywane są przez osoby obce.
Fakt: W 83% przypadków sprawcami gwałtów są osoby, które kobieta zna i którym ufa. W 20% są to kochankowie a w 33% mężowie ofiar

Mit: Wszyscy wiedzą, że kiedy kobieta mówi "„nie", często myœśli "„tak".
Fakt: Kiedy kobieta mówi "„NIE" ma na myśœli "„NIE".

Mit: Kobiety w końcu ulegają, rozluŸźniają się i czerpią z tego przyjemnośœć.
Fakt: Kobiety nie czerpią przyjemnośœci z przemocy seksualnej. Nikt przecież nie myśœli, że ofiarom morderstwa, kradzieży lub innego typu przestępstw sprawia to przyjemnośœć.

Mit: Jeœli kobieta nie została pobita i nie stawiała oporu, to nie był to gwałt.
Fakt: Gwałciciele często używają broni lub grożą użyciem przemocy w celu zastraszenia swoich ofiar. Fakt, że nie ma ewidentnych śœladów stosowania przemocy nie oznacza, że kobieta nie została zgwałcona.

Mit: Gdy mężczyzna zostanie seksualnie pobudzony musi odbyć stosunek płciowy.
Fakt: Większośćœ gwałtów to przestępstwa popełniane z premedytacją. Gwałt jest aktem przemocy, a nie zaspokojeniem seksualnym. Mężczyzna gwałci lub w inny sposób wykorzystuje seksualnie kobietę z chęci upokorzenia jej, pokazania swojej władzy i kontroli nad nią.

Mit: Mężczyzna był pod wpływem alkoholu / narkotyków / w depresji / w stresie / nie był sobą.
Fakt: MężczyźŸni używają różnych argumentów aby usprawiedliwić popełnione przez siebie przestępstwo. Nic nie usprawiedliwia gwałtu . Trudno nam jest pogodzić się z faktem, że osoby, którym ufałyśœmy i które kochamy mogą być wobec nas okrutne, znęcać się nad nami fizycznie lub psychicznie, wykorzystywać nas seksualnie. Wiele kobiet przez długie lata godzi się na rolę ofiary, ponieważ wstydzi się komukolwiek powiedzieć o tym co się dzieje w ich domach i pozwala sobie wmówić odpowiedzialnośœć i winę za istniejący stan rzeczy. Nie pozwól aby Cię obarczano odpowiedzialnością za przemoc której doznałaśœ. To nie Ty jesteśœ winna temu, że mąż lub partner stosuje wobec Ciebie przemoc, wymusza współżycie lub znęca się psychicznie. Pamiętaj, nic nie usprawiedliwia przemocy!!!

Nikt nie ma prawa Cię bić lub w inny sposób się nad Tobą znęcać. PRZEMOC JEST PRZESTĘPSTWEM. To nie Ty ale ON powinien się wstydzić. Nie ukrywaj więc przed innymi tego co dzieje się w Twoim domu. Nie cierp w milczeniu, powiedz NIE i daj przykład innym.

Żródło: cpk.org.pl

1 komentarz:

 1. Twoje blogi, na które i tak nikt nie wchodzi.
  Coś jest na rzeczy. Zauważyłam bowiem, że posiadanie więcej niż jednego wprowadza jakiś zamęt. Z moich doświadczeń wynika, że najlepiej mieć jeden. Przecież nie obowiązuje nas żadna jednolitość tematyczna. Ja to nawet poczytuję sobie za sukces, gdy udaje mi się wprowadzić niejednorodność.
  Przed kilkoma dniami złamałam się i założyłam drugi blog. Z ulubioną poezją. Właściwie dla mnie samej, po to, żeby zgromadzić w jednym miejscu to, co inspirujące. Z założenia jest to właśnie taki blog, na który " i tak nikt nie wchodzi". Ale odwiedziło go już kilkadziesiąt osób:).
  Twoje blogi są tego rodzaju, że spokojnie można by niektóre połączyć w jeden.
  Teraz sobie przypominam, że kiedyś miałam spore trudności z wejściem do Ciebie. Ekran tak mi skakał, że nic nie mogłam zrobić. Może tym razem będzie już lepiej.

  OdpowiedzUsuń